Powiedz jak możemy Ci pomóc

TM Contractor

Wola Rzędzińska

4

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych

Autor: TM Contractor, publikacja: 2020-11-20

Spoinowanie płyt G-K to jeden z ważniejszych elementów podczas wykonania suchej zabudowy. Nawet najlepszy ruszt z bardzo grubych profili stalowych nie uchroni łączeń płyt od spękania, jeśli spoinowanie nie zostanie wykonane poprawnie. Poniżej przedstawiamy etapy wykonania poprawnego montażu i łączenia płyt punkt po punkcie.

Spoinowanie płyt G-K

Montaż płyt G-K na ruszcie lub na kleju

Na tym etapie ważne jest zwrócenie uwagi na to, żeby między płytami zostawić niewielką szparę (w przypadku boków płyty niefazowanych oryginalnie należy wykonać fazowanie 45 stopni za pomocą specjalnych hebli albo po prostu zwykłego noża tzw. tapeciaka). Ręcznie robione fazowanie płyty należy bezwzględnie zagruntować dobrej jakość gruntem głęboko penetrującym.

Spoinowanie wstępne łączeń płyt G-K

Na tym etapie potrzebujemy masy spoinującej o dużej zawartości włókien celulozowych. Rozrabiamy niewielką ilość materiału według zaleceń producenta.

Należy pamiętać, że materiały do spoinowania płyt G-K mają bardzo krótki czas schnięcia, dlatego nie opłaca się przygotowywać dużej ilości ze względu na ryzyko przedwczesnego wyschnięcia i straty materiału.

Pod względem ekonomicznym produkt ten jest najdroższą masą używaną w spoinowaniu, dlatego też warto podchodzić racjonalnie do zużycia tego materiału.

Co do wykonania samej spoiny:

  • trzeba dokładnie wcisnąć masę spoinującą między wszystkie szpary między płytami, w przypadku dużych ubytków należy powtórzyć czynność do skutku, aż łączenia płyt zostaną wypełnione możliwie jak najdokładniej,
  • nie należy nakładać więcej materiału niż na grubość płyty – po pierwsze nie wzmocnimy tym konstrukcji, a po drugie nie uzyskamy równej powierzchni pod następny etap prac.

Montaż flizeliny lub taśmy papierowej, lub taśmy PCV

Na tym etapie między spoiny montujemy taśmę do połączeń G-K. Jaki rodzaj taśmy zastosujemy? – zależy tylko od woli inwestora lub wykonawcy. Starajmy się jednak unikać taśm siatkowych z włókna PCV, gdyż ten produkt jest już lekko archaiczny i dużo mniej skuteczny niż obecnie stosowane taśmy.

Odnośnie do masy do spoinowania, możemy użyć tej samej masy, której użyliśmy do spoinowania wstępnego. Jest jednak wiele innych mas już gotowych, które mają zawsze taką samą konsystencję i w każdej spoinie będą zachowywać się tak samo.

Przed zamontowaniem taśmy należy spoinę wypełnić masą szpachlową, po czym na to miejsce wypełnienia można wkleić taśmę do spoin.

W przypadku flizeliny mamy ten komfort, że masa przenika łatwo przez taśmę tego typu, więc wtopienie jest dużo łatwiejsze. Na minus flizeliny przemawia to, że nie ma zastosowania w kątach wewnętrznych, ponieważ szpachelka bardzo łatwo ją przecina.

W tym wypadku doskonale sprawdzi się taśma PCV, zwana potocznie amerykańską. Jest dużo grubsza i bardzo wytrzymała, lecz masa szpachlowa nie przenika przez nią aż tak dobrze. Jednak do naroży wewnętrznych to świetne rozwiązanie i łatwe, estetyczne wykończenie. Nie należy wypełniać spoin z tzw. górką, ponieważ masy szpachlowe do spoinowania mogą okazać się bardzo trudne do szlifowania nawet metodą maszynową.

Nakładanie masy finiszowej na łączenia płyt G-K

Na tym etapie staramy się nałożyć masę tak, aby utworzyła lekką górkę na większe szerokości niż samo fazowanie płyt. Mówiąc inaczej, warto rozciągać szpachlę dość szeroko. Dzięki temu uzyskamy mniejsze załamanie światła po malowaniu.

Jak spoinować płyty G-K?

Szlifowanie szpachli finiszowej

Na tym etapie mamy do wyboru dwie metody szlifowania: ręczną lub maszynową.

Co do pierwszej metody, jest dużo łatwiejsza pod względem ilości narzędzi, jakie potrzebujemy i kosztów zakupu. Jest to przeważnie kostka ścierna lub paca, do której montujemy papier ścierny o gradacji od 120 do 240. Wielkim minusem tej metody jest wszechobecny pył i brak komfortu w trakcie wykonywania szlifowania. Bez dobrej maski przeciwpyłowej ta czynność okaże się mało bezpieczna dla zdrowia ze względu na unoszące się w powietrzu drobiny startego gipsu.

Przy metodzie maszynowej, co prawda koszt zakupu sprzętu jest dużo wyższy, jednak komfort pracy również wzrasta. W tym wypadku potrzebujemy odkurzacza przemysłowego do pyłów o klasie L, najlepiej z workiem na pył w środku. Należy zaopatrzyć się w tzw. żyrafę, czyli szlifierkę z długą rękojeścią. Cena takiej maszyny zaczyna się od nawet 400 złotych za sprzęt wątpliwej jakości, aż po najdroższy dostępny kosztujący około 5500 złotych.

Należy także pamiętać o zakupie krążków ściernych na rzep o gradacji od 180 do 240. Przy szlifowaniu trzeba pamiętać, żeby nie zetrzeć warstwy gipsu do poziomu, kiedy odsłaniamy oryginalne fazowania płyt, ponieważ będzie to widoczne po malowaniu i zarazem mało estetyczne. Tak wykonaną powierzchnię możemy pokrywać farbą.

Przy wykonywaniu spoinowania należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

  • każde nałożenie następnej warstwy masy musi być poprzedzone wyschnięciem poprzedniej,
  • szlifowanie należy wykonywać na powierzchni w pełni wyschniętej, ponieważ łatwo zniszczyć powłokę i materiał ścierny,
  • nawet najdroższy produkt do spoinowania, mimo zapewnień producenta, nie jest w stanie wytrzymać naprężeń powierzchniowych, dlatego, żeby łączenia nie popękały, należy używać taśm do spoinowania w połączeniu z masami.

Jeśli nasz artykuł nie wyczerpał Państwa ciekawości, zapraszamy do kontaktu. Być może nasza wiedza pomoże w wykonaniu samodzielnej pracy, a wiadomo, że taka praca cieszy najbardziej, w szczególności, gdy jest wykonana profesjonalnie.

Opracowanie:
TM CONTRACTOR

Płyta karton gips - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 120 257 Specjalistów od Zabudowy Płytami GK najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o zabudowie karton-gips